Саопштење за јавност

Колегијум Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици је на својој седници од 26. априла 2013. године, разматрао актуелна питања рада Универзитета у контексту новонастале политичке ситуације поводом „Првог Споразума о принципима који регулишу нормализацију односа“, који је потписан у Бриселу 19. априла 2013. године између представника Републике Србије и привремених косовских институција уз посредство Европске Уније.

На овој седници Колегијума, су поред руковоства Универзитета, декана факултета, директора Студентског центра, директора Института за српски језик и културу из Лепосавића, присуствовали и помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја проф. др. Јован Базић и саветник министра проф. др. Бранко Михаиловић.
На овој седници су утврђени следећи ставови:

1. Да се настава, испити, пријемни испити и све планиране активности одвијају у континуитету као и до сада, у складу са плановима рада факултета и Универзитета;
  2. Рад Универзитета и факултета дефинисан је Законом и другим нормативним актима Републике Србије, Универзитета и факултета, тако да нема никакве двојбе о томе по којим ће се нормативним актима делатност факултета и Универзитета одвијати;
  3. Да се запослени на факултетима и Универзитету, а нарочито студенти, благовремено и истинито информишу о свим активностима у вези примене поменутог Споразума и другим релевантним активностима, како би се сузбиле дезинформације и гласине које уносе панику, неповерење и узнемиреност код студената, будућих студената нашег Универзитета, запослених на факултетима и Универзитету, као и код родитеља и грађана уопште;
  4. Управе факултета, наставници, сарадници, студенти, као и сви запослени на факултетима, Универзитету, Студентском центру, научно-истраживачким организацијама су јединствени у захтеву да у будућим решењима и имплементацији поменутог Споразума, Универзитет остане у саставу академске заједнице универзитета Републике Србије, са својим студентима, народом и државом Србијом;

Колегијум Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици изричито истиче да факултети и Универзитет остају на северу Косова и Метохије и свој рад настављају да обављају према законима Републике Србије, Статуту Универзитета и другим нормативним актима. Дакле, Универзитет остаје у правном и институционалном оквиру високог образовања Републике Србије.

У Косовској Митровици, 26.04.2013. године.