Велико Трново, 23-27. октобар 2023.

Универзитет Св. Ћирило и Методије и Факултет ликовних уметности у Великом Трнову у Бугарској организовали су  Еразмус+ комбиновани интензивни програм у области ликовних уметности и графичког дизајна од 23. до 27. октобра 2023. године. Факултет уметности Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици учествовао је у овом догађају заједно са домаћинима и колегама са Факултета уметности из Ниша, са Политехничког института Кастело Бранко из Португала и са ВИТ Универзитета из Пољске. Представници Факултета уметности били су Стефан Бошкоћевић, студент III године ОАС Графички дизајн, Никола Лазовић, студент IV године ОАС Графички дизајн; мр Естер Милентијевић, декан ФУ; др ум. Невена Поповић, координатор за међународну сарадњу и Игор Миљковић, администратор информационих система и технологија.

Програмом под називом „Традиција и модерност – Дигитална трансформација“ руководила је професорка  Красимира Друмева. Учесници су имали прилику да се прво упознају са богатом културном баштином Великог Трнова и Трјавне и да затим кроз три уметничке радионице реализују радове инспирисане традицијом тог краја. Предавачи из Великог Трнова демонстрирали су поступак ручне израде папира, поступак компоновања коришћењем типографских елемента бугарске азбуке и поступак уметничке обраде стакла.

Резултати радионица биће представљени на изложбама у Великом Трнову, Нишу, Варшави, Кастелу Бранку и Косовској Митровици у 2024. години.