Еразмус+ је програм ЕУ који безбеђује финансирање пројеката у области образовања, младих и спорта.

Детаљне информација о програму доступне су на сајту Европске комисије: http://ec.europa.eu/education/erasmus-for-all/

Делови програма Erasmus+

Програм Erasmus+ има три кључне активности:

 Кључна активност 1  – пројекти за мобилност зарад учења и стицања нових вештина (Key action 1 – learning mobility of individuals)

КА1 – Академске размене:

Студенти и запослени на високошколским институцијама не могу да подносе самосталне пријаве за стипендије за мобилност Европској комисији, агенцијама или канцеларијама Еразмус+ већ треба да се обрате некој од организација или институција које учествују у пројектима и примају подршку из програма Еразмус+.

Модел уговора који високошколске институције ван Европске уније (као партнерске земље) треба да склопе са институцијама из земаља Европске уније (програмске земље) како би конкурисале за размене студената и особља може се преузети са следећег линка:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/default/files/iia-rev2020_en.doc

КА1 – Еразмус Мундус заједнички мастер програми пружају шансу за добијање стипендије за заједничке мастер студије, под условом да се пријаве за одређене мастер програме чији се списак налази на сајту Извршне агенције EACEA (ранији мастер програми Еразмус Мундус).

Студенти и наставно особље не могу да подносе самосталне пријаве за стипендије за мобилност Европској комисији, агенцијама или канцеларијама Еразмус+ већ треба да се обрате некој од организација или институција које учествују у пројектима и примају подршку из програма Еразмус+.

Више детаља о пријави пројеката за Еразмус Мундус заједничке мастер програме налази се на сајту Извршне агенције:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/key-action-1-learning-mobility-individuals/erasmus-mundus-joint-master-degrees_en

Кључна активност 2 – пројекти институционалне сарадње за иновативност и размену добрих пракси (Key Action 2: Cooperation for innovation and the exchange of good practices)

КА2 – Изградња капацитета у високом образовању: Пројекти изградње капацитета у високом образовању представљају међународну димензију програма Еразмус+.

У средишту пажње су унапређење и модернизација високог образовања партнерских земаља Европске уније.

Пројекти за изградњу капацитета у високом образовању обухватају могућности унапређења студијских програма, модернизацију управљања институцијама високог образовања и сарадњу високог образовања са друштвом.

Пројектне пријаве подносе се Извршној агенцији (ЕАCEA).

Пројекти за изградњу капацитета могу да имају додатни део намењен за организовање мобилности студената и наставног особља, на основу међууниверзитетског споразума.

Више детаља о пријави пројеката за изградњу капацитета у високом образовању на сајту Извршне агенције http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/key-action-2-cooperation-for-innovation-and-exchange-good-practices/capacity-0_en

КА2 – Савези знања су пројекти који подржавају сарадњу институција високог образовања и предузећа зарад подршке иновацијама, предузетништву, креативности, запошљивости и мултидисциплинарним студијама.

Више детаља о пријави пројеката савези знања на сајту Извршне агенције: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/key-action-2-cooperation-for-innovation-and-exchange-good-practices/knowledge_en

КА2 – Савези секторских вештина подржавају развој курсева и обука за стручно и професионално образовање и обуке (VET) које образовне институције креирају у сарадњи са послодавцима, у складу са потребама тржишта рада.

Више детаља о пријави пројеката савези секторских вештина на сајту Извршне агенције:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/key-action-2-cooperation-for-innovation-and-exchange-good-practices/sector-skills_en

КА2 – Стратешка партнерства се односе на сарадњу институција у области образовања, обука и младих у програмским земљама, са циљем сарадње, размене искустава и добрих пракси. Организације активне у области образовања, обука и младих, предузећа, државна тела, организације грађанског друштва које су активне у различитим социоекономским секторима могу да сарађују остваривањем стратешких партнерстава и да спроводе иновативне праксе које ће утицати на квалитетније подучавање, обуку, учење, омладински рад, институционалну модернизацију, друштвене иновације.

Списак националних агенција Еразмус+ програмских земаља са линковима ка њиховим веб-странама можете наћи на:

http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/national-agencies/index_en.htm.

Кључна активност КА3 – Подршка реформама образовних политика: намењена је институцијама које креирају и спроводе јавне политике у области образовања и младих.

Више детаља о пријави КА3 пројеката на сајту Извршне агенције: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/key-action-3-support-for-policy-reforms_en

Жан Моне пројекти

Жан Моне пројекти у оквиру програма Еразмус+ имају циљ да промовишу изврсност у настави и истраживању за области студија Европске уније широм света.

Студије Европске уније обухватају студије Европе у целини, са посебним нагласком на процесу европских интеграција, при чему узимају у обзир спољашње и унутрашње аспекте. Оне се такође баве улогом Европске уније у глобализованом свету и у промовисању активног европског грађанства и дијалога између људи и култура.

Жан Моне пројектима подстиче се дијалог између академског света и креатора европских политика. Према званичном Водичу програма Еразмус+, кључне области које могу бити обухваћене Жан Моне активностима су:

  • регионалне компаративне ЕУ студије,
  • ЕУ студије комуникационих и информационих технологија,
  • економске ЕУ студије,
  • ЕУ студије историје,
  • ЕУ студије интеркултуралног дијалога,
  • интердисциплинарне ЕУ студије,
  • ЕУ студије међународних односа и дипломатије,
  • ЕУ студије права и
  • политичке и административне ЕУ студије.

Друге области, попут социологије, филозофије, религије, географије, књижевности, уметности, природних наука, заштите животне средине, глобалних студија и друге, могу се наћи у Жан Моне пројектима када укључују наставу или истраживање о ЕУ или када доприносе европеизацији наставних планова.

Пројекти се деле на:

  • Жан Моне модуле,
  • Жан Моне катедре,
  • Жан Моне центре изузетности,
  • Жан Моне  подршку институцијама и асоцијацијама,
  • Жан Моне мреже (дебата са академским светом) и
  • Жан Моне пројекте за дебату са академским светом.

Жан Моне пројекти могу да обухвате организацију курсева, истраживања, конференција и публикација у области студија Европске уније.

Жан Моне је једини део програма Еразмус+ у оквиру којег је могуће имати унилатералне, односно пројекте који се одвијају на само једној институцији.

Више детаља о пријави Жан Моне пројеката на сајту Извршне агенције: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/jean-monnet_en